1- باید گفت که؛ به طور کلّی تفاوت زیادی از نظر پارامترهای اصلی، در بین نسل های(generations) مختلف وجود ندارد.

اساسا این پردازنده(CPU/Proccessor) و حافظه کوتاه مدت(RAM) هستند که مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در تفاوت بین نسل های مختلف سرور را ایجاد می کنند. و جالب اینکه؛ این موضوع تاثیر بسزایی بر روی برنامه ها و ماشین های قابل نصب و استفاده در سرور ایجاد نمی کنند. و این خود به تنهایی موضوعی مهمّ بوده، که از اهمّیت ضرورت تهیِه سریع آخرین نسل سرور توسط افراد، در شرایط بحران اقتصادی که به سر می بریم، می کاهد. گرچه این موضوع چندان به مذاق تبلیغات کنندگان فروش مقیِّد آخرین نسل های سرور، خوش نیاید. 


منکر آن نیستیم که؛ سرعت انتقال داده، و میزان توان مصرفی برق؛ در سرورهای نسل های بعدی بهبود یافته اند، امّا همچنان 2 سوال بی پاسخ می ماند:

اوّل) آیا مشکل اصلی و با اولویت اوّل همه مصرف کنندگان داخل اینست(؟!)

دوّم)و آیا واقعا در پی استفاده از تمامی قابلیت ها و پتانسل های سرورهای نسل های قبلی برآمدیم و کفایت کار را نکرد؛ که اینچنین در پی تهیّه نسل های جدید و جدیدتریم(؟!)


2- برخلاف تصوّر رایج، سرورها بیشتر از ان که به نظر می رسد، کار و عمر می کنند. به طور معمول، هر 3 سال، توسط شرکت های تولید کننده، نسل جدیدی از سرورها معرّفی می شوند. که در مقاله جداگانه ای به طور مفصّل تری به این موضوع پرداخته شده است (تحت عنوان "سرورهای استفاده شده(Used Servers )

با این اوصاف، تحقیقات نشان داده که؛ به دلیل توسعه و پیشرفت سریع در حوزه سخت افرازی از طرفی، و از طرف دیگر، بکارگیری آخرین تکنولوژی های روز در این سرورها؛ سرورها بعضا می توانند بدون ایجاد مشکل، و هزینه سربار محسوس، بین 6 تا 10 سال کار کنند. و همانطور که در بند 1 بالا هم آمده؛ این پیشرفت و ارتقاء در پردازنده ها و رم هاست که انگیزه تعویض سرورها، برای حداقل هر 3 یکبار را تقویت می کنند. انگیزه ای که به لحاظ نگاه دقیق شرکت های بزرگ به موضوع (صرفه-هزینه) قابل درک و اهمیتی بجا می باشد، امّا برای افراد و کسب و کارهای خرد و متوسط چندان مهمّ، حیاتی و قابل توجیه هزینه ای به نظر نمی رسد.


3- رم ها یا حافظه های موقت(RAM)، توسط هیج یک از شرکت های سازنده و عرضه کننده سرور(hp. Dell,..) تولید نمی شوند. بررسی ها نشانگر آنست که؛ رم های که توسط شرکت های معتبری سامسونگ(Samsung)، میکرون(Micron)، هاینیکس(Hynix)  تولید می شوند(OEM RAM)؛ برخلاف تبلیغات رایج، نه تنها تفاوت کیفیتی چندانی با رم های تایید شده توسط شرکت های عرضه کننده سرور، یا همان رم های اصلی(Original RAM) یا(Tick Smart RAM) نداشته، بلکه این شرکت های معتبر، این ماژول های رم OEM را، با 40 الی 60 درصد زیر قیمت رم های Original، آن هم به همراه گارانتی، عرضه کرده و به فروش می رسانند.